Caltex tankstation in Withuis (L) krijgt monumentenstatus

Caltex tankstation krijgt monumentenstatus

Lange tijd was het Caltex tankstation (1953) bij de grensovergang in Withuis een van de beste lopende tankstations van Nederland. Inmiddels heeft het gebied zijn belangrijke functie voor autoverkeer verloren, maar de verkeersader is populair bij toerrijders, wielrenners en andere recreanten. Het tankstation dat sinds 2022 eigendom is van BOEi, is tot 1983 in gebruik geweest als tankstation. Nadat het gebouw zijn oorspronkelijke functie verloor, was het jarenlang in gebruik als stallingsplaats voor landbouwvoertuigen en raakte het steeds meer in verval.

Het tankstation is ontworpen door architect Ben Schinkel en is een typisch gebouw in wederopbouw stijl. Ook in vervallen staat laat het haar schoonheid zien, en is het tankstation met haar betonnen luifel een geliefde locatie voor hobbyfotografen. BOEi heeft sinds zij eigenaar is van het tankstation, het gebouw wind- en waterdicht gemaakt en de asbest laten verwijderen. Met de aanwijzing tot gemeentelijk monument hoopt BOEi in aanmerking te komen voor subsidies voor de restauratie.

Het ontwerp voor de restauratie is gemaakt door IRIS architecten uit Utrecht, die ook betrokken zijn bij de restauratie van het rijksmonumentale tankstation van Willem Dudok in Groningen. Bij het nieuwe ontwerp is rekening gehouden met de kenmerkende eigenschappen van het tankstation, zoals de kenmerkende luifel met de opvallende paddenstoelkolom. Van alle tankstations die in de wederopbouwperiode werden gebouwd, zijn slechts enkele bewaard gebleven. Gebouwen uit deze tijd zijn veel te lang als niet waardevol gezien. Na restauratie kan het tankstation weer in gebruik genomen worden, waardoor het voor de komende generaties weer het iconisch herkenningspunt wordt dat het jaren is geweest.